Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş bir sivil girişim olan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ) Türkiye’nin İlk Kadın Mitingi olan “Kastamonu Kadın Mitingi”nin 100. yıldönümünü Kastamonu’dan İstanbul’a uzanan özel bir etkinlik serisi ile kutluyor.

Bu tarihi mitingin 100.yılı kutlamaları için “Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” başlıklı etkinlik serisine projenin tasarımını gerçekleştirerek destek veriyoruz.

Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatmasından birkaç ay sonra, Anadolu’nun yabancı kuvvetler tarafından işgalini protesto etmek amacıyla 10 Aralık 1919’da Kastamonu’da bir miting düzenlendi. Milli Mücadele tarihine ilişkin kayıtlarda ülkenin ilk kadın mitingi olduğu belirtilen 10 Aralık 1919 Kastamonu Kadın Mitingi, yörenin aydın kadınları öncülüğünde, 3 bin kadının katılımı ile gerçekleşmiş ve miting dönemin yerel gazetelerinde geniş yer bulmuştu.

Türkiye’nin İlk Kadın Mitinginin 100. Yılı kutlamaları kapsamında hazırlanan “Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” etkinlik serisi Kastamonu’da yer alan Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Milli Mücadele ve Kastamonu / Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” başlıklı bir dönem sergisi ile 9 Aralık 2019’da başladı. Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın, proje tasarımını ise Cubis Art İstanbul’un üstlendiği sergi 10 Ocak 2020 tarihine kadar açık olacak.

Geniş bir arşiv çalışmasıyla hazırlanan görsel ve video içeriğinden oluşan bu sergi yakın tarihimizin bu önemli safhasının farklı boyutlarıyla ele alıyor. Milli Mücadele’yi doğuran şartlar, işgal altındaki bölgeler ve değişen yaşam koşulları ile başlayarak milli direnişin nasıl doğduğu, Kastamonu’daki gelişmeler, sivil

örgütlenme ve Kuvayi Milliye hareketi ile bölgenin lojistik öneminin ele alındığı bölümlerden oluşan sergide, tarihin bu dönemine iz bırakmış olan kadın hareketi de vurgulanarak işleniyor.

Projenin İstanbul ayağında ise, 14 Aralık 2019’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Pelin Batu’nun sunuculuğunu üstleneceği özel bir gala gecesi düzenlenecek. Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100.yılı onuruna besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı’nın bestelediği senfonik eserin prömiyerinin gerçekleşeceği gecede Nemeth Quartet solist olarak sahne alacak, Selçuk Metin’in yönetmenliğini yaptığı özel filmin ilk gösterimi yapılacak. Ayrıca Türkiye’nin ilk kadın mitinginin 100.yılına özel Saygı Ödülü de sahibine takdim edilecek.

Etkinlikler, 18 Aralık 2019’ta Tarih Vakfı işbirliğiyle gerçekleşecek panel ile devam edecek. Eminönü’nde yer alan Tarih Vakfı’nda düzenlenecek panelde Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne feminizmin tarihi, milli mücadele döneminde kadın ve Kastamonu Kadın Mitingi ana başlıkları ele alınacak.

Küratör

İzzeddin Çalışlar

Proje Tasarımı

Cubis Art İstanbul

Besteci ve Ork. Şefi

Oğuzhan Balcı

Solist

Nemeth Quartet

Yönetmen

Selçuk Metin

Proje Sahibi

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi

Yerler

Saray Hamamı KSM - Kastamonu

Cemal Reşit Rey - İstanbul 

Tarih Vakfı - Eminönü

Yıl

2019 - 2020


 

diğer projeler / etkinlikler